Życzenia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego

Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele,

Jest to pierwszy rok, w którym Fundacja Wolność i Demokracja otoczyła opieką blisko 100 placówek nauczania języka polskiego na Ukrainie. Wasze dotychczasowe sukcesy będą dla nas inspiracją do współpracy w bieżącym roku szkolnym i w latach kolejnych. Chcemy towarzyszyć Wam doskonaleniu znajomości języka polskiego, w przekazywaniu wiedzy o kraju ojczystym i budowaniu tożsamości narodowej.

            Sytuacja, w której znalazła się Ukraina jest trudna i wymagająca. Musimy zdawać sobie sprawę, że My, Polacy, szczególnie na Kresach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, zawsze byliśmy emisariuszami wolności. A hasło „Za Naszą i Waszą Wolność” jest od zawsze znakiem polskiej tożsamości. Dlatego dziś budowanie tej tożsamości jest również budowaniem świata ludzi wolnych.

            W związku z rozpoczęciem roku szkolnego życzymy Państwu sukcesów w Waszej teraz szczególnie trudnej i odpowiedzialnej nauczycielskiej pracy.

Mamy nadzieję, że nasze wsparcie przyczyni się do wzmocnienia świadomości polskiej młodzieży oraz ułatwi Wam realizowanie waszej misji.

Kochani Uczniowie,

            Rozpoczyna się właśnie nowy rok szkolny, w którym podejmiecie naukę języka polskiego. Dla wielu z Was będzie to stanowiło niemały wysiłek. Czy warto go podejmować, być może zapytacie?

            W kraju, w którym przyszło Wam żyć, nie zawsze nauka języka polskiego była dozwolona. Wasi ojcowie i dziadkowie musieli ukrywać fakt, że są Polakami. Wy jesteście w tej szczęśliwej sytuacji, że możecie z dumą przyznawać się do polskich korzeni. Otwarcie mówić po polsku. Dlatego naukę języka polskiego warto potraktować jak wielki przywilej, a nawet obowiązek Was Polaków, mieszkających na obczyźnie.

            Jednak uczenie się języka ojczystego jest przede wszystkim wielką przyjemnością. Jego znajomość pozwala bowiem czytać piękne polskie książki, oglądać interesujące filmy czy rozmawiać z rówieśnikami mieszkającymi w Ojczyźnie.

            Odkrycia tej przyjemności życzy Wam Fundacja Wolność i Demokracja.

W imieniu zespołu Fundacji,

Michał Dworczyk