XXI Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie: „Święto bez granic!”

DSC02507Czarujące i feeryczne XXI Dni Kultury Polskiej odbyły się 27 czerwca 2021 roku w Berdyczowie. Jednym z symboli przyjaźni polsko-ukraińskiej są tradycyjne obchody Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie – wielonarodowym i wielokulturowym mieście wielu znanych Ukraińców i Polaków. Program obchodów był niezwykle bogaty i ciekawy.

Na Placu centralnym gości miasta i Berdyczowa witał plener „W barwach majestatycznej historii” zorganizowany przez Berdyczowską Szkołę Artystyczną oraz wystawa uliczna poświęcona 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja RP Muzeum Historii Polski (Warszawa) i Instytutu Polskiego w Kijowie oraz wystawa uczczenia 25. rocznicy Konstytucji Ukrainy organizowana przez Bibliotekę Publiczną z oddziałami gminy terytorialnej miasta Berdyczów.

W Klasztorze Karmelitów Bosych odbyło się nabożeństwo w intencji za pokój, Ukrainę, Polskę i Berdyczów, celebrował Msze ks. Paweł. Ku pamięci bojowników, którzy zginęli za niepodległość Ukrainy, delegacje z Polski i Ukrainy uczciły pamięć i złożyły kwiaty oraz zapalili znicze pod pomnikiem „Chwała Bohaterom!”.

Perłą uroczystego wydarzenia był uroczysty program w Teatrze Europejskim, gdzie na czele z Ryszardem Stefaniak wiceprezydentem Częstochowy, Konsulem Generalnym RP w Winnicy Damianem Ciarcińskim i całą społecznością Berdyczowa, serdecznie witali gości z XXI Dniami Kultury Polskiej, Dniem Konstytucji, Dniem młodzieży oraz Dniami Berdyczowa.

Burmistrz Berdyczowa Sergij Orluk zauważył, że „Częstochowa i Berdyczów to połączenie duchowych stolic Polski i Ukrainy”. Gratulacje złożyli Zasłużeni dla Kultury Polskiej Larysa Wermińska prezes Berdyczowskiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie, Jurij Sokalski prezes Polskiego Radia Berdyczów oraz delegacja z Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na czele z Wiktorią Laskowską-Szczur .

Program koncertu rozpoczął się dokumentalnym esejem Jurija Sokalskiego o św.p. księdzu Bernardzie Mickiewiczu, który w maju tego roku minęło 15 lat śmierci.

Polska kapela z miasta Bar – „Aksamitki” zatańczyła „Poloneza”, solistka Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Natalia Zubarewa rozpaliła serca fanów kultury polskiej wykonaniem polskich pieśni „Ojczyzno Ma!”, „Mazurek 3 maja”. Grupa instrumentalna – Natalia Matwijenko, Natalia Roshcheniuk i Tymofij Kolesnikow wykonali „Mój sokole!”, solistka Oksana Tymkiw „Oj nie, nie!”, Kompozycja teatralna i choreograficzna „Do Krakowa” studium “Notes de Vita” zaprezentowali tańce polskie „Krakowiak” i „Oberek” Ludowy Amatorski Zespół Tańca „Jawir” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zorecwit” artyści z Berdyczowa

Pozdrowienia na święta przesłano z polskich miast – miast partnerskich: polskich Jawora i Siedlec, Niepołomic, słowackiego Sabinowa, od burmistrza rejonu wileńskiego z Republiki Litewskiej. Same okoliczności pandemii uniemożliwiły spotkanie delegacji z zaprzyjaźnionych miast.

Według mieszkańców Berdyczowa, Dni Kultury Polskiej skupiają narody obu krajów, które dążą do pokoju, przyjaźni, współdziałania i współpracy w Europie i na świecie.

W Berdyczowie jest nadzieja, że więzi między dwojga przyjaznymi narodami – ukraińskim i polskim – rozszerzą się i wzmocnią.

Tetiana Petrowska

DSC02507 DSC02555 DSC02612 DSC02675 DSC02698 DSC02732 DSC02763 DSC02836 DSC02854 DSC02887 DSC02955 DSC03061 DSC03070 DSC03088 DSC03118 DSC03122 DSC029551 IMG_4242 IMG_4243 IMG_4254