Wizyta Polskiego Prezydenta na Ukrainie

20 września 2012 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przybył na Ukrainę. Głównym celem wizyty było spotkanie z władzami, a także z liderami opozycji, uroczyste otwarcie cmentarza w Bykowni oraz spotkanie z Polakami w Kijowie i Winnicy.
Oficjalną część wizyty B. Komorowski rozpoczął składając wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie. Następnie przeprowadzone zostały dwustronne rozmowy z prezydentem Ukrainy W. Janukowiczem. Prezydent Polski spotkał się z ukraińskim premierem Mykołą Azarowem, przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem oraz w polskiej ambasadzie z szerokim gronem liderów ukraińskiej opozycji.
Następnego dnia, prezydenci Polski i Ukrainy uczestniczyli w uroczystości otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni.
Cmentarz w Bykowni upamiętnił tragiczny los ponad 3,4 tys. polskich ofiar NKWD, które – tak jak jeńcy obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie – zginęli z rozkazu Józefa Stalina i jego sowieckiego Politbiura z 5 marca 1940 r. Nekropolia w Kijowie-Bykowni jest czwartym cmentarzem katyńskim, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie, które otwarto w 2000 r.
W Ambasadzie RP w Kijowie Prezydent RP spotkał sie z prezesami organizacji polskich na Ukrainie. „Chcę serdecznie podziękować wszystkim rodakom, którzy trwają przy polskości, kulturze, języku; którzy starają się dobrze reprezentować Polskę także wobec społeczności ukraińskiej, którzy są strażnikami polskiej pamięci i ambasadorami polskości współczesnej” – zaznaczył prezydent.
Prezydent odznaczył działaczy polonijnych:
Za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej, za działalność na rzecz ratowania polskiego dziedzictwa narodowego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Ojca Benedykta Kroka (za renowację polskiej świątyni Matki Boski Berdyczowskiej).
Za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii Polaków na Ukrainie, za działalność na rzecz upamiętniania miejsc pamięci narodowej Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej pośmiertnie: Eugeniusz Cydzik.
Za wybitne zasługi w upowszechnianiu i dokumentowaniu zbrodni katyńskiej: Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Amons.
Za wybitne zasługi w popularyzowaniu kultury i języka polskiego, za działalność polonijną oraz na rzecz rozwijania polsko-ukraińskiej współpracy: Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Alfred Schreyer i Iuliia Serkova. Srebnym Krzyżem Zasługi Renata Tereszczenko.
Za zasługi w upamiętnianiu historii i męczeństwa polskich żołnierzy formacji granicznych w 1939 r.: Srebnym Krzyżem Zasługi Anatol Sulik.
Wieczorem w Winnicy Pan Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się m.in. z Polonią. Spotkanie to miało miejsce w sali obwodowej filharmonii. Uczestniczyli w nim przedstawiciele polonijnych organizacji winnickiego okręgu konsularnego, kierownicy zespołów artystycznych, nauczyciele języka polskiego, przedsiębiorcy, księża, przedstawiciele kultury, nauki i sportu. „Chciałem Państwu podziękować za to, że pielęgnujecie polską mowę, kulturę, tradycję oraz za to, że jesteście dobrymi obywatelami swojego państwa”,- zwrócił sie do Polaków Pan Prezydent, oraz zaznaczył, że teraz świat zbliża się do siebie, jak zbliżają się narody: polski i ukraiński. Na cześć Prezydenta odbył się koncert polskich i ukraińskich zespołów artystycznych.
Wiktoria Laskowska-Szczur