Świętowanie Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi RP, Konstytucji 3 Maja w Żytomierzu

DSC01343

Msza święta, koncert, złożenie kwiatów i zniczy w miejscach pamięci Polaków w Żytomierzu, odśpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych przy powiewającej biało-czerwonej fladze – tak polska społeczność miasta obchodziła 2 maja swoje święta.

W uroczystościach wzięli udział prezesi organizacji polskich, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy, a także redaktor programu „Wschód” TVP Polonia Grażyna Orłowska-Sondej.

Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP i Konstytucji 3 Maja w Żytomierzu rozpoczęła msza święta dziękczynna w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wacława w Żytomierzu. Odprawił ją ks. kanonik Wiktor Makowski.

Goście i młodzież złożyli biało-czerwone kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem św. Jana Pawła II przy katedrze św. Zofii, tablicy Jarosława Dąbrowskiego, polskiego działacza niepodległościowego urodzonego w Żytomierzu, Józefa Ignacego Kraszewskiego, polskiego pisarza, historyka, działacza społecznego i politycznego, pierwszego dyrektora artystycznego Polskiego Teatru w Żytomierzu i kuratora gimnazjum, a także przed tablicą ściśle związanego z Żytomierzem Ignacego Jana Paderewskiego, umieszczoną na fasadzie Szkoły Muzycznej nr 5.

Na Cmentarzu Polskim delegacja oddała hołd rodzicom Ignacego Jana Paderewskiego: Janowi Paderewskiemu, uczestnikowi powstania styczniowego, i jego przybranej matce.

Członkowie Związku Polaków w 190. rocznicę ustanowienia polskich barw narodowych rozwinęli flagę polską przed pomnikiem Jana Pawła II i odśpiewali hymn Polski. Kolory biały i czerwony jako narodowe oficjalnie uregulowała uchwała autorstwa posła Walentego Zwierkowskiego, przyjęta przez Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

W świątecznym koncercie zatytułowanym „Łączy nas Ojczyzna – Polska” z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wystąpiły zespoły Koroliski, Dzwoneczki, uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego, Teatr Lalek ModernPOl, duet Stokrotka oraz solistki Anita Cyporenko i Natalia Zubarewa. W ich wykonaniu publiczność usłyszała pieśni patriotyczne.

Młodzież z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. I.J. Paderewskiego działającej przy ŻOZPU samodzielnie wykonała kartki świąteczne z życzeniami. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody.

Serdeczne życzenia i gratulacje złożyli: ks. kanonik Wiktor Makowski, Aleksandr Pałamarczuk z Żytomierskiej Rady Obwodowej, prezes Wiktoria Laskowska-Szczur. Słowa podziękowania skierowała do organizatorów Grażyna Orłowska-Sondej i prezes Asocjacji Polskiej Młodzieży na Żytomierszczyźnie Maria Piwowarska.

Koncert był okazją do ogłoszenia wyników Dyktanda z Języka Polskiego „Mistrz Ortografii Polskiej” i VI Konkursu Historycznego. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzone na całym świecie. Szacuje się, że poza granicami Polski żyje około 20 milionów osób narodowości polskiej. Polska mniejszość narodowa na Żytomierszczyźnie stanowi znaczny procent mieszkańców, co wynika z sytuacji historycznej i geograficznej. Mimo znacznej odległości dzielącej obwód żytomierski od Polski, mimo represji carskich i sowieckich wobec Polaków na Ukrainie Polacy nie tylko nie zapomnieli o swoich korzeniach, ale pielęgnowali swój język ojczysty, tradycje i kulturę polską.

Organizatorami uroczystości były Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Centrum Informacyjno-Edukacyjne KUL.

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą z całego serca życzę wam, drodzy rodacy, zdrowia, szczęścia, powodzenia, sukcesów i wszelkiej pomyślności w pracy dla dobra naszej Niepodległej Ojczyzny!

STOPKA_KPRM_2021-NOWA-SZEROKA2 (002)

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

 

 

Wiktoria Laskowska, Żytomierz

www.zozpu.zhitomir.net

DSC00746 DSC00753 DSC00772 DSC00780 DSC00860 DSC00899 DSC00949 DSC00988 DSC01028 DSC01039 DSC01070 DSC01125 DSC01186 DSC01227 DSC01252 DSC01259 DSC01337 DSC01343 DSC01351