Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią!
Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016
Młodzież Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie z Żytomierza, Berdyczowa, Korostenia, Olewska (razem 33 osoby) wzięła udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
Program Światowych Dni Młodzieży obejmował spotkania młodzieży z Ojcem Świętym Franciszkiem, oraz towarzyszące im imprezy o charakterze duchowym i kulturalnym, takie jak: nabożeństwa, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi działającymi na całym świecie oraz koncerty, przedstawienia, wycieczki po Krakowie – mieście królów.
Krakowskie ulice były kolorowe, na każdej ulicy można było spotkać pielgrzymów z różnych zakątków świata. W Krakowie panowała atmosfera radości ciepła, przyjaźni, entuzjazmu, uśmiechu młodzieńczego zapału, zabawy, tańca i śpiewu. Naszą grupę witano gorącymi brawami, a młodzież odpowiadała na nie. Po prostu, mając dookoła siebie szczęśliwych ludzi, sam zaczynasz się tak czuć. Muzyka brzmiała nawet pod czas deszczu, polskie restauracje proponowały tradycyjne dania. Wojsko Polskie wydawało chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem.
Podczas Mszy Świętej młodzież modliła się w intencji „pokoju dla naszego niespokojnego świata” oraz o pokój na naszej ukraińskiej ziemi. Pani Walentyna Koleśnik z Berdyczowa, wspominała jak przeżyła takie spotkanie w 1991 roku w Częstochowie, kiedy wyjeżdżali na Światowe Dni Młodzieży ze Związku Radzieckiego, a wracali do Ukrainy…
Pielgrzymi z Żytomierszczyzny mieszkali w „Centrum Macierz Polonii” w Woli Węcławskiej, do którego zaprosiło nas Stowarzyszenie Oświaty i Kultury Polskiej w Krakowie. Przebywaliśmy tam razem z grupami z Białorusi (Mińsk), Ukrainy (Dolina i Romanów), Harcerzami z Anglii, pielgrzymami z Włoch, wolontariuszami z Polski (razem 6500 osób).
Nasza młodzież pomagała wolontariuszom w pakowaniu plecaków dla pielgrzymów. Wspólna praca jednoczy i pomaga poznać jeden drugiego bliżej.
Odwiedził nas Sekretarz stanu p. Jan Dziedziczak. Pan minister interesował się warunkami zamieszkania i programem pobytu.
Ojciec Święty Franciszek powiedział, że każdy człowiek powinien w swoim życiu pozostawić za sobą ślad. Bez wątpienia papież Franciszek pozostawił w sercach wszystkich, kto przybył do Krakowa, taki ślad. Każdy, kto w tych dniach był w Krakowie, z pewnością doświadczył mocy wiary, radości i kolorytu świata. Pielgrzymom po spotkaniu w Krakowie pozostanie to, co przetrwa lata, przyjaźń!
Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.
Wiktoria Laskowska-Szczur
www.zozpu.zhitomir.net