POLONICUS 2019!

IMG_0409 (1)Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS 2019 odbył się już po raz jedenasty! W tym roku wzięli w nim udział młodzi ludzie z Włoch, Niemiec,  Francji, Kanady i Irlandii oraz Ukrainy. Stałym partnerem z Ukrainy jest Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie.

Pierwsze dni uczestnicy spędzili we Wrocławiu, który zwiedzali niekonwencjonalnie- podczas gry miejskiej rozwiązywali zadania i poznawali historię miasta. Wieczorny spacer po mieście, zabawa w parku linowym i wizyta w muzeum historii Wrocławia, to tylko niektóre atrakcje, w których brali udział uczestnicy POLONICUSA.

Po kilku dniach pobytu we Wrocławiu wszyscy uczestnicy przejechali do Piechowic, gdzie mieli spędzić kolejne 12 dni Zlotu. Wyprawy w góry na pół dnia lub na cały dzień, sporty wszelakie, biegi i kombinacje sportowe lub umysłowe w lesie oraz jak zawsze klasyczne ogniska i dyskoteki.  Jak co roku dużą popularnością cieszą się zajęcia warsztatowe, bo wachlarz jest szeroki i ciekawy: szycie misiów i dżinsowych serduszek, produkcja kosmetyków (peeling, kostka kąpielowa, mydło), warsztaty teatralne (prowadzone przez aktora teatru pantomimy), rysunek pejzażu i portretu, zabawy językiem polskim, podstawy choreografii poloneza, nauka piosenki turystycznej, gry integracyjne i wiązanie indiańskiego łapacza snów w prawdziwym tipi. Oprócz warsztatów w ośrodku odwiedzamy też profesjonalny warsztat szlifierski w hucie szkła Julia na dole w Piechowicach. W kilku grupach i etapami szlifujemy wzorki na szklankach, wisiorkach, breloczkach i ozdobnych zawieszkach na okna przypominających witraże. Jak co roku zwiedzamy również Dolny Śląsk- Karpacz, Szklarską Porębę i Jelenią Górę.

Po raz jedenasty młodzi Polacy z wielu krajów świata spędzili wspólnie kawałek wakacji ze słabym zasięgiem. Nikt nie buntował się przeciwko dwudziestoczterogodzinnej akcji offline, bez smartfona przyklejonego do dłoni. Kilku spóźniło się na posiłek, zbiórkę lub poranny apel zwany przywitaniem dnia, odkrywając do czego służył ludziom kiedyś (i służy nadal!) zwykły zegarek. Wielu odkryło uroki świata analogowego i to, że słaby zasięg internetowy szybko przekłada się na mocny zasięg dobrej, tradycyjnej zabawy, przyjaźni lub zwykłego bycia z drugim człowiekiem.

Podczas POLONICUSA nigdy nie brakuje atrakcji – każdy znajdzie coś dla siebie. Ale trzeba pamiętać, że to zawsze bardzo aktywny czas – sport, muzyka, gitara, śpiewanie, warsztaty wszelakie, wycieczki…. A przede wszystkim wspólna zabawa! Uczenie się przy okazji, poznawanie siebie i przyjaźnie na wiele lat! To właśnie jest POLONICUS!!!

Fundacja FREYA (www.freya.org.pl) organizuje POLONICUSA nieprzerwanie od 2009 roku. Młodzi Polacy z całego świata przyjeżdżają do Polski podczas wakacji i poznają kulturę, historię, pogłębiają znajomość języka polskiego. Przede wszystkim spędzają mądrze wakacje i poznają młodych Polaków, którzy żyją w wielu krajach na całym świecie.

Udział polskiej młodzieży  z Ukrainy w Zlocie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu przez Fundację PZU z siedzibą w Warszawie.

Małgorzata Czaicka-Moryń

IMG_0409 (1) IMG_1293 (1) IMG_1596 (1) IMG_1755 (1) IMG_20190718_104924 (1) IMG_20190721_111026 (1)