Pamięci ofiar Katynia

W Żytomierzu 10 kwietnia 2012 roku  był Dniem Pamięci, w związku z kolejnymi rocznicami  dwóch polskich tragedii narodowych. Uroczystości organizowane przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz kapelana Polaków ks. J. Giżyckiego.

Modlitwą w katedrze p.w. św. Zofii w Żytomierzu w intencji ofiar katyńskich uczczono pamięć tych, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej w 1940 roku oraz tych 96 ofiar tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pamiętamy, że zginęli w drodze do Katynia, wykonując swój narodowy, a w wypadku wielu także państwowy obowiązek, obowiązek pamięci o naszych przodkach, którzy oddali życie za Ojczyznę.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Winnicy pani Konsul Edyta Niedźwiecka, przedstawiciel ODA Aleksander Pywowarski, prezesi organizacji polskich, liczna Polonia. Mszę celebrował J.E. Biskup pomocniczy Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej Witalij Skomarowski.

Pani Konsul Edyta Niedźwiecka przywitała gości oraz podziękowała za to, że Polacy w Żytomierzu pamiętają te tragiczne wydarzenia i razem przyszli uczcić pamięć ofiar represji stalinowskich, tragicznego lotu pod Smoleńskiem oraz podziękowała Związku Polaków za organizacje uroczystości.

Dalsza część Akademii przeprowadziła dr Wiktoria Wachowska. Były wyświetlane  filmy opowiadające w niezwykle wymowny sposób o wydarzeniach, które przez kilkadziesiąt lat były siłą wymazywane z pamięci narodu – o dramatycznych losach polskich jeńców wojennych i bestialskim ludobójstwie.

Starannie przygotowane widowisko skłaniało do zadumy i przemyśleń. Patriotyczne wiersze, a także Requiem w wykonaniu Anastazji Duchnicz wywoływały łzy wzruszenia, chwytały za serce i przeszywały duszę. Dla wszystkich obecnych występ młodzieży ze szkółki sobotnio-niedzielnej, działającej przy ZOZPU, stanowił niezapomnianą lekcję historii.

Zgromadzonych na uroczystosci wzruszyły i pozostawiły niezatarte wrażenia patriotyczne pieśni w wykonaniu Polskiego „Ludowego” Zespołu „Poleskie Sokoły” Zasłużonego dla Kultury Polskiej.

Wiktoria Laskowska-Szcur

7ef0420f30f6 266920f14913 df81402ae6c9 e4ac10de7230