Paderevski Jazz Improvisations w Żytomierzu

DSC02416Koncert poświęcony 80. rocznicy śmierci światowej sławy pianisty, kompozytora, męża stanu, pierwszego premiera RP – Ignacego Jana Paderewskiego. W repertuaru znalazły się jazzowe improwizacje utworów  I. Paderewskiego oraz własne utwory Artura Dutkiewicza.

Organizator koncertu Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Informacja

Światowej sławy pianista, kompozytor, polityk i mąż stanu, dyplomata. Ignacy Jan Paderewski urodził się 1860 r. w Kuryliwce na Podolu, wychowywał się i nauczył się gry na fortepianu pod Cudnowem, na Żytomierszczyźnie.  Z Żytomierzem wiążą się losy krewnych kompozytora: ojca Jana i jego drugiej żony Anny z Tańkowskich, braci Stanisława, Józefa i siostry Marii. W 1890 r. cieszący się już światowym uznaniem Ignacy Jan Paderewski zdołał zrealizować swoje marzenie – kupić dla ojca i rodziny dwór w centrum województwa wołyńskiego – Żytomierz. Młody kompozytor co jakiś czas przyjeżdżał na ulicę Podolską №12 w Żytomierzu, przebywał w dużej sali, w której stał jego fortepian, dawał małe koncerty dla rodziny i przyjaciół. Chociaż I.J Paderewski mieszkał głównie za granicą i posiadał majątki w Polsce, pozostał wpisany w I części Księgi Szlachetnej Miasta Żytomierza. Zapisał też swoją drugą żonę, Helenę Marię, z domu Rozen.

W Żytomierzu pamiętają o wybitnym I.Paderewskim. Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie czci Jego pamięć. W 2010 roku zostały zorganizowane Dni Kultury Polskiej poświęcone Rodakowi, odsłonięta tablica pamiątkowa I.J. Paderewskiemu na fasadzie Szkoły Muzycznej Nr 5 w Żytomierzu. Na Polskim Cmentarzu opiekujemy się mogiłą ojca Jana Paderewskiego i przebranej matki Anny (z Tańkowskich)  I.J.Paderewskiego.

Wiktoria Laskowska-Szczur

www.zozpu.zhitomir.net

1 2 DSC02397 DSC02400 DSC02436 IMG_4214 IMG_4233