Obchody zbrodni katyńskiej w Żytomierzu

 

1Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie, Informacyjno -Edukacyjne Centrum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zorganizowały 10 kwietnia uroczystości poświęcone 81. rocznicy zamordowania przez NKWD w Katyniu polskich oficerów i 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

W obchodach udział wzięli: sekretarz Żytomierskiej Rady Miejskiej Wiktor Kliminśki, wicedyrektor departamentu kultury, młodzieży i sportu Administracji Państwowej Switłana Jarmolicka, naczelnik wydziału religii, mniejszości narodowych i dziedzictwa Oleksander Piwowarski, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Asocjacji Polskiej młodzieży na Żytomierszczyźnie Maria Piwowarska.

Występujący podkreślili ważność zachowania pamięci narodowej oraz wyrazili wdzięczność za trud wkładany w podtrzymywanie i kultywowanie tradycji. Przypomniały m.in. znamienne słowa prezydenta Kaczyńskiego wygłoszone w Tbilisi w 2008 roku, tak dzisiaj na Ukrainie aktualne: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”.

Uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im gnącego Jana Paderewskiego i Teatru Lalek ModernPol recytowały wierszy i wykonały pieśni o Katyniu.

W katedrze św. Zofii zebrani uczcili modlitwą 96 ofiar tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku oraz tych, którzy zginęli w lesie katyńskim w 1940 roku. Mszę św. w intencji ofiar celebrował ks. Mikołaj.

Żytomierski Obwodowy ZPU organizuje uroczystości poświęcone zbrodni katyńskiej od 2010 roku, pielęgnując w ten sposób pamięć o jej ofiarach oraz wszystkich represjonowanych przez Związek Sowiecki, składając hołd walczącym o wolność i demokrację.

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Wiktoria Laskowska-Szczur

0 1 2 4 4a 5 5a 6 DSC00577 DSC00627 DSC00653 DSC00657 DSC00712 DSC00723