Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia w Narodowym Rezerwacie Historyczno-Memorialnym „Groby Bykowni” odbyła się ceremonia upamiętniająca 80. rocznicę mordu dokonanego przez NKWD na polskich jeńcach, w której udział wzięli ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, wiceminister dyplomacji Ukrainy Wasyl Bodnar, dyrektor Memoriału Bogdan Bilaszewski i przedstawiciele polskiej ambasady.
Było to uroczyste i wzruszające wydarzenie, chociaż ze względu na kwarantannę miało charakter kameralny. Polska delegacja i ukraińscy urzędnicy upamiętnili ofiary stalinowskich represji, składając wieńce przy masowym grobie w ukraińskiej części memoriału.
Dalsze patriotyczno-religijne uroczystości odbywały się na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego, gdzie spoczywają rozstrzelani w 1940 roku przez NKWD oficerowie Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, urzędnicy, policjanci, nauczyciele i inni obywatele II Rzeczypospolitej.
Wieńce w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Sejmu i Senatu złożyli ambasador Bartosz Cichocki i attaché obrony RP na Ukrainie kmdr Maciej Nałęcz. Wieniec w imieniu władz ukraińskich złożyli wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar, zastępca szefa Dyrekcji Generalnej ds. Zagranicznych Biura Prezydenta Ukrainy Ołeksandr Irkin i dyrektor Memoriału Bykownia Bogdan Bilaszewski.
Modlitwę za dusze ofiar sowieckiego ludobójstwa oraz ich bliskich, którzy nie ustali w walce o prawdę, poprowadził proboszcz kijowskiej parafii św. Mikołaja, ks. Andrzej Rak.
Ambasador Bartosz Сiсhoсki odczytał przesłanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.
„W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej – jeńcom wojennym i więźniom politycznym ludobójczo zgładzonym przez NKWD: generałom i oficerom Wojska Polskiego, żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszom Policji Państwowej, urzędnikom i innym członkom elity odrodzonego suwerennego państwa, którzy poświęcili własne życie za wierność Ojczyźnie – w szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz stulecia zwycięstwa nad bolszewikami w wojnie 1920 roku” – napisał prezydent.
Obecni zapalili znicze przy ołtarzu, a wieczorem światełka zapłonęły na całym cmentarzu.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzono również na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w charkowskich Piatichatkach, gdzie kwiaty złożyli konsul generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński oraz przedstawiciele władz miejskich i obwodowych. Odbyła się także modlitwa ekumeniczna.
Tu również odczytano przesłanie prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Na cmentarzu w Bykowni w zbiorowych mogiłach pochowano ok. 150 tys. ofiar komunizmu, w tym ok. 3,5 tys. obywateli polskich z tzw. listy katyńskiej. W Piatichatkach spoczywa ponad 4 tys. Polaków rozstrzelanych na podstawie tzw. rozkazu katyńskiego (decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku o egzekucji bez sądu polskich jeńców wojennych) i ok. 2 tys. przedstawicieli innych narodowości zamordowanych w latach 1937-1938.
Uchwałą z 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
www.zozpu.zhitomir.net