Międzynarodowy Festiwal „Hej, Sokoły” w Machnówce na Podolu

DSC_446621 września w obwodzie Winnickim odbył się festiwal poświęcony wyjątkowej osobie – muzykowi Tomaszowi Padura, autorowi słynnej piosenki „Hej, Sokoły!”

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz, Wicekonsul KG RP w Winnicy Sebastian Delura, goście z Polski, prezesi i członkowie organizacji społecznych.

Tomasz Padura – XIX-stowieczny ukraińsko-polski poeta, autor tekstów, kobzar – teorbanista. Jego nazwisko nie jest powszechnie znane, ale przebój „Hej, sokoły!” w wykonaniu zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, grup folklorystycznych, jak i zespołów rockowych zanany jest na całym świecie!

Padura urodził się w 1801 roku w Ilińcach na Podolu. Kształcił się w Liceum Wołyńskim w Krzemieńcu. Całe jego życie było związane z Żytomierszczyzną i Wschodnim Podolem. Wziął czynny udział w powstaniu listopadowym. Zmarł w wieku 71 lat w Koziatynie i został pochowany na cmentarzu katolickim we wsi Machnówka.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu w Machnówce, gdzie został pochowany poeta. Podczas festiwalu uczestnicy i widzowie zapoznali się z historią życia i twórczością poety-torbanisty Tomasza Padury. Miała miejsce również prezentacja książki biograficznej pt. „Drogami Tomasza Padury”, oraz sesja autograficzna autora książki Mykoły Kupczyka. Książka w języku polskim i ukraińskim zawiera informacje o życiu i twórczości poety, a także niezwykle interesujące historie, które przytrafiły się muzykowi. Również podczas festiwalu zostało otwarte „Centrum Kultury i Turystyki Tymka Padury”, które będzie działało na stale.

W Festiwalu wzięli udział soliści oraz zespoły z Ukrainy w tym polskie zespoły: „Podolski kwiat” z Koziatyna oraz „Dzwoneczki” i „Koroliski” z Żytomierza działające przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie.

Widzowie mogli zobaczyć film o Tomaszu Padurze, który niemal „wskrzesza” słynnego muzyka. Dzięki profesjonalnym zdjęciom i zaangażowaniu aktorów można zanurzyć się w atmosferze dziewiętnastego wieku i poznać, kim naprawdę był Padura.

Dla gości festiwalu organizatorzy przygotowali kreatywne foto-realizacje, w których każdy miał okazję zapoznać się z tematami ukraińskich Kozaków, życia na wsi, piekarni, polskiej armii, sztuki ludowej i instrumentów muzycznych. Goście dołączyli się do wyszywania portretu Tomasza Padury.

Atrakcją festiwalu był flashmob dla najpopularniejszego wykonania piosenki „Hej, Sokoły!” w wykonaniu uczestników i gości festiwalu.

Festiwal w Machnówce został zainicjowany przez winnickie Centrum Medialne “Własno” przy wsparciu Ukraińskiego Funduszu Kulturalnego, Ministerstwa Kultury Ukrainy oraz władz lokalnych.

Wiktoria Laskowska-Szczur

DSC_4427 DSC_4437 DSC_4450 DSC_4451 DSC_4462 DSC_4466 DSC_4479 DSC_4480 DSC_4486 DSC_4489 DSC_4498 DSC_4504 DSC_4505 DSC_4511 DSC_4514 DSC_4528 DSC_4530 DSC_4542 DSC_4555 DSC_4560 DSC_4587 DSC_4596 DSC_4616 DSC_4619