Rok 25-lecia Związek Polaków na Ukrainie

Житомирська обласна Спілка поляків України
Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie

Rok 25-lecia Związek Polaków na Ukrainie

Навігація
Вибір мови / Wybierz jezyk
  • Ukrainian
  • Polish
Головна
Історія
Колективи
Культура
Спорт
Про Нас
Контакти

Наш журнал/ Czasopismo:


Nasze wideo:


Uczymy się polskiego:


 
Головна arrow Про Нас
Житомирська обласна Спілка поляків України Надрукувати Надіслати електронною поштою
Написав Administrator   
29.04.2008
Початок діяльності в напрямку створення Житомирського обласного відділення Спілки поляків України сягає 1989 року. Тоді була утворена перша польська громадська організація в Житомирській області - Житомирське обласне відділення культурно-освітнього Товариства ім. Ярослава Домбровського. Першим головою Товариства було обрано Валентина Грабовського (1937-2004) – поета, громадського діяча, журналіста з широкими науковими знаннями в галузі літератури та мистецтв.
19 жовтня 1991 року в м. Києві відбувся ІІ Конгрес поляків України, на якому було прийнято рішення про створення Спілки поляків України. На цьому ж Конгресі було прийнято Статут (зареєстрований Міністерством юстиції України 16 січня 1991 року. Свідоцтво № 27. Перереєстровано 30 жовтня 1992 року). В 2.4 даного Статуту передбачалося «утворення в установленому законом порядку осередків польської культури в Києві, Житомирі, Львові, Хмельницькому, Вінниці, Одесі, а також інших місцевостях, де є згромадження поляків». Основою Житомирського відділення Спілки поляків України стало Житомирське обласне відділення Польського культурно-освітнього Товариства ім. Ярослава Домбровського на чолі з В.Грабовським. Легалізація громадської організації Житомирського обласного відділення Спілки поляків України шляхом письмового повідомлення відбулася 30 вересня 1996 року.
За ініціативи В. Грабовського та в результаті праці активістів починається створення осередків Спілки в містах і селах Житомирської області. Організовано танцювальні та хорові колективи. Як приклад згадаємо «Поліські соколи», «Короліски», «Дзвонечки» (Житомир); «Білі голубки» (Сусли), «Мрія» (Кам’яний Брід), «Ярославка» (Любар), «Шкєлко» (Мар’янівка, Биківка), ансамбль давнього обряду з Лісової Слобідки. Засновано першу регіональну житомирську телевізійну програму польською мовою (на сьогодні лишається єдиною постійно діючою) – «Слово польське», першим автором якої була Ельвіра Гілевич. З 2007 року – Ольга Колесова. Спілка є співзасновником газети «Замкова Гора». Члени Житомирської обласної Спілки поляків України боролися за повернення католицьких храмів парафіянам, були серед тих, хто ініціював створення Польського Дому у Житомирі. На чолі з Валентином Грабовським розпочали діяльність, скеровану на збереження історичної і культурної пам’ятки – польського кладовища у Житомирі.
Найактивніші сьогодні осередки ЖОСПУ – це організації в Бердичеві, Коростені, Малині, Романові, Новоград-Волинському, Володарську Волинському.
У 2006 році Житомирська обласна Спілка поляків України отримала новий юридичний статус згідно з правом України. На даний час очолює організацію Вікторія Анатоліївна Лясковська - Щур. Спілка є добровільною незалежною громадською організацією, яка об’єднує громадян України на основі спільності інтересів для реалізації мети та завдань, діє на засадах самоврядування, керуючись в своїй діяльності Конституцією України, чинним законодавством, моральними і етичними цінностями католицького костьолу.
Мета організації – задоволення та захист своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших інтересів членів Спілки. Національне відродження поляків, пробудження і розвиток національної самосвідомості, робота з метою громадського та культурного розвитку громадян України польського походження, популяризація спільної історії польського та українського народів, зміцнення дружби між поляками і українцями, а також іншими народами. 
Спілка здобула популярність в суспільстві й користується повагою у владних колах. За ініциативи Спілки налагоджені контакти між Сілезьким воєводством і Житомирською областю та польськими містами – Плоцьком, Седлецем та Житомиром. 
Члени організації відзначені державними нагородами, грамотами, дипломами України і Польщі.
 Виконуючи статутні завдання, намагаємося створювати спільне культурницьке середовище, яке б допомагало ростити молодь як свідомих, суспільно активних, толерантних громадян, котрі зберігатимуть та збагачуватимуть культуру рідної Житомирщини.
2008 р. підписані Угоди між Регіонального Польсько – Німецького Товариства у Зеленій Гурі (Польща), Німецько-Польського Товариства у Коттбус (Німеччина), Товариством Сільських Лідерів у Клобуцьку (Польща), ЖОГО «До ладу!», МГО «Міська громада «Житомир» та Житомирською обласною Спілкою поляків України. 
Налагодження контактів з міжнародними організаціями є дуже важним кроком у розвитку поліпшення пізнання культури та самобутності народів. Підписання Угоди є одним із чинників до інтеграції всіх європейських народів. 
 Головний напрямок нашої діяльності – це освіта. Спілка поляків ініціювала вивчення польської мови у школах № 17, 18, 23, 36, на курсах в самому Житомирі та в області. Діє суботні школи при кафедральному костьолі св. Софії, семінарійському костьолі св. Яна з Дуклі. ЖОСПУ організовувала перші олімпіади польської мови, декламаторські конкурси, проводила перші іспити на навчання у Польщі, започаткувала конкурс «Майстер польської орфографії».
  Започаткована перша ланка вивчення польської мови у дошкільному закладі № 49 «Дивосвіт». Це надає дітям можливість з дошкільного віку прилучатись до польської культури, пізнати традиції та свій родовід. 
Постійним культурницьким заходом Спілки є фестиваль «Веселка Полісся» («Tęcza Polesia»), започаткований у 1992 році Валентином Грабовським та Станіславом Шалацьким. У 2008 році відбувся XIV Міжнародний Фестиваль польської культури «Веселка Полісся», який був розширений до Днів Польської Культури у Житомирі. Вперше у фестивалю взяв участь Польський ансамбль пісьні та таньцю «Шльонськ» ім. Станіслава Хадини під керівництвом Адама Пастуха та молодь з м.Сєдльце. Фестиваль має своїх постійних шанувальників, проходить на високому художньому рівні, став резонансним засобом демонстрації культурної значущості сучасної польської культури Житомирщини. 
 Щорічно урочисто відмічаються найважливіші національні (святкові заходи з нагоди Дня Незалежності Республіки Польщі, Конституції 3 Травня, День Полонії і Поляків за кордоном) та релігійні свята. Багато учасників та глядачів приїздить на Дні польської культури до Бердичева. Великого розголосу набув фестиваль дитячої творчості «Бо світ – це ми» у Володарськ-Волинську. Відомий також обласний фестиваль польської культури у Романові. Новою ініціативою Спілки поляків є фестиваль «Польська колядка на Житомирщині» у Коростені. Започаткований Фетиваль польської культури в Олевську.  
 Спілка опікується польськими колективами: Зразковим польським дитячим вокальним ансамблем «Дзвонечки» під керівництвом заслуженого діяча польської культури Ядвіги Поліщук та Богдана Поліщука , Народним ансамблем польського танцю «Короліски» під керівництвом Ірени та Сергія Світельських, Зразковим танцювальним ансамблем «Пролісок» під керівництвом Світлани та Артура Дірко, Народним польським Фольклорним ансамблем «Поліські Соколи» під керівництвом заслуженого діяча польської культури Яна Бочковського, Камерним ансамблем ім. І.Ф. Добжинського під керівництвом кандидата мистецтвознавства Ірини Копоть. 
 Спілка плідно співпрацює з Житомирським науково – краєзнавчим Товариством дослідників Волині. Члени Спілки беруть участь у наукових конференціях присвячених Джозефу Конраду Коженьовському, Ю.Крашевському, І. Падеревському, видають книги, ведуть широку громадську та просвітницьку діяльність. До 150 Джозефа Конрада організація брала участь у конференції присвяченій цій даті та організувала літературно - музичний вечір пам’яті видатного письменника в Бердичеві.
 Житомирська Обласна Спілка поляків України за підтримки Генерального Консульства Республики Польща у Луцьку видала книгу Валентина Грабовського «Розмова з каменем» та пам’яті поета «У серці вдячність я проніс Моєму роду і народу…». Заснований Всеукраїнський Літературний Конкурс ім. Валентина Грабовського.
 Інтенсивна діяльність ведеться у напрямку розвитку спорту у нашому регіоні. Наші команди з великим успіхом виступають на обласних олімпіадах та на Міжнародних спортивних іграх шкільної молоді у Ломжі, Міжнародних полонійних спортивних Іграх, Парафіадах у Варшаві. 
 Спілка організовує поїздки дітей до Польщу, що дає їм можливість не тільки відпочити, а й удосконалити знання польської мови й культури, знайти нових друзів. У 2009 році до Польщі виїхало на Фестивалі, відпочинок та спортивні змагання до 350 дітей та молоді.
 Важливим напрямом роботи є також сприяння встановленню бізнесових контактів між фірмами двох країн. 
Не забуті й люди похилого віку: Спілка опікується лікарнею св. Гелени, Будинком людей похилого віку і Дитячим будинком. 
 Опікуємося польськими могилами, порядкуємо польські кладовища на Житомирщині. 
 Співпрацюємо з міжнародними організаціями та громадськими організаціями в Україні. Допомагаємо у суспільній праці Головам польських організацій області. Становимо одну велику родину, яка відзначає двадцятиріччя діяльності Житомирської Обласної Спілки поляків України, спрямованої на відродження та розвиток польської культури на Житомирщині.


Image

Голова Житомирської обласної
Спілки поляків України В. А. Лясковська - Щур
Останє оновлення ( 23.08.2010 )
 
< Попередня
 
Статистика
Наші ПартнериKapelania


Dom Polonii Ostroda 


Freya

zozpu.zhitomir.net - Житомирська обласна Спілка поляків України © 2014