Про Нас

Житомирська обласна Спілка поляків України

Житомирській обласній Спілці поляків України 25 років: минуле, сьогодення, перспективи…

Wiktoria319 Початок діяльності в напрямку створення Житомирського обласного відділення Спілки поляків України сягає 1989 року. Тоді була утворена перша польська громадська організація в Житомирській області – Житомирське обласне відділення культурно-освітнього Товариства ім. Ярослава Домбровського. Першим головою Товариства було обрано Валентина Грабовського (1937-2004) – поета, громадського діяча, журналіста з широкими науковими знаннями в галузі літератури та мистецтв.

19 жовтня 1991 року в м. Києві відбувся ІІ Конгрес поляків України, на якому було прийнято рішення про створення Спілки поляків України. На цьому ж Конгресі було прийнято Статут (зареєстрований Міністерством юстиції України 16 січня 1991 року. Свідоцтво № 27. Перереєстровано 30 жовтня 1992 року). В 2.4 даного Статуту передбачалося «утворення в установленому законом порядку осередків польської культури в Києві, Житомирі, Львові, Хмельницькому, Вінниці, Одесі, а також інших місцевостях, де є згромадження поляків». Основою Житомирського відділення Спілки поляків України стало Житомирське обласне відділення Польського культурно-освітнього Товариства ім. Ярослава Домбровськогo.

Gerb800px Головою нової організації обрали Валентина Грабовського (1937 – 2004), журналіста за професією, поета за покликанням. Він виконував ці обов’язки до кінця життя. Валентин Грабовський умів збирати навколо себе людей, пробуджувати інтерес до польської культури. З великою віддачею працював Валентин Грабовський над відродженням всіх складових польської культури на Житомирщині. Йому вдалося створити фундамент діяльності Спілки, визначити напрям її подальшого розвитку. Саме в той час, за ініціативи Валентина Грабовського, неодноразово зароджувалися нові ідеї. Втілювалися цікаві проекти. Почала відроджуватись польська освіта: у школі №36 запровадили вивчення польської мови. Згодом з’явилися інші навчальні осередки: загальноосвітня школа №17, суботньо-недільні школи. Навчання польської мови проводилось також в Житомирській обласній бібліотеці та при костелах. Рідна мова поступово відроджувалася не тільки в Житомирі, а й в інших містах і селах. Коли діти з Житомира вперше поїхали на відпочинок до Польщі, а перші студенти розпочали навчання в польських вишах, відкрилося вікно у європейській світ.

Валентин Грабовський розумів, наскільки важливу роль відіграє в культурних процесах преса, радіо та телебачення. Почали виходити польські періодичні видання, наприклад «Замкова гора», появилась єдина на той час телевізійна передача польською мовою «Слово польське», авторкою якої була Ельвіра Гілевич, а в 2007 – 2009 роках –Ольга Колесова.

Варто згадати про фольклорні ансамблі: «Поліські соколи», танцювальний ансамбль «Короліски» та дитячий вокальний ансамбль «Дзвонечки». Житомир розсіяв свої промені на весь регіон. Адже в Житомирській області мешкає дуже багато поляків. У Мар’янівці діти й молодь почали танцювати в ансамблі «Шкєлко», в Суслах господині співали в «Білих голубках», у Кам’яному Броді постав ансамбль «Мрія», в Любарі «Ярославка», а у Володарську-Волинському організували дитячий ансамбль «Кольорові пташки».

Звісно усі ці ініціативи не є справою однієї людини. Знайшлися чудові люди, які сприяли створенню Спілки й активно працювали на ниві польської культури: Ельвіра Гілевич, Ірена Світельська, Ядвіга Поліщук, Павел Антонєвський, місце якого в ансамблі «Поліські соколи» згодом зайняв Ян Бочковський, Владислав Бялецький, Антоніна Щирська з Суслів, Ядвіга Якубовська з Новограда-Волинського, Ванда Лясковська з Коростеня та багато інших. За часів діяльності першого голови постав фестиваль польської культури «Веселка Полісся», який викликав живий інтерес.

Протягом 25 років існування у ЖОСПУ склалася плідна співпраця з католицькою церквою. Протягом багатьох століть вона була опорою польської спільноти на Житомирщині. Співпраця з костелом формувалася не тільки в духовній сфері, але й в патріотичній. У багатьох місцевостях перші приміщення польських організацій, відділів Спілки знаходились у костелах. Саме там спільно з членами ЖОСПУ багаторазово організовувались відзначення польських національних свят. При парафіях було впроваджено навчання польської мови та культури, береглися традиції, лунали співи, організовувались спільні поїздки до Польщі, прощі. Костели зі свого боку підтримували виїзди дітей у літні табори, сприяли проведенню конкурсів та інших спільних заходів. Після створення у 2011 р. в Житомирі польського священицтва співпраця набула нового виміру і стала більш плідною.

Члени ЖОСПУ були серед тих, хто відстоював повернення католицьких святинь. На чолі з Валентином Грабовським, вони зобов’язалися домогтися надання статусу пам’ятки історії та культури Польському цвинтарю в Житомирі. Не можна не відзначити значний внесок, який зробив голова ЖОСПУ в поширення знань про відомих особистостей, пов’язаних з польською культурою та з Житомирщиною, а також у справу збереження культурної спадщини. Саме Валентин Грабовський знайшов документальне підтвердження про те, що на Польському цвинтарі в Житомирі поховані батько Ігнація Яна Падеревського та його друга дружина. Валентин Грабовський відшукав в домі сестри композитора замуроване піаніно та невідомі до цього часу ноти (шість зошитів). Які належали геніальному піані  стові.

У 2004 – 2006 рр. обов’язки голови Спілки виконувала Ельвіра Гілевич. Було обрано нових членів правління. У 2006 р. Житомирська обласна Спілка поляків України отримала новий юридичний статус, який відповідає нормам реєстрації громадських організацій. Головою організації обрана Вікторія Лясковська-Щур.

Згідно з новим статутом, метою Спілки є захист прав польської національної меншини в Україні, праця задля духовного та культурного розвитку польської спільноти, поширення польської літератури та культури в Житомирській області, формування свідомості, яка сприяє вихованню любові та пошани місцевих поляків до своєї історичної Вітчизни та країни, в якій вони проживають. А це, у свою чергу, формує загальноєвропейську ментальність.

Протягом 25 років діяльності організація здобула визнання й популярність як у суспільстві, так і в органів місцевого самоврядування. Багато хто з членів Спілки були відзначені державними нагородами, відзнаками та дипломами як з боку Польщі, так і України.

Житомирська обласна Спілка поляків України зробила значний внесок для налагодження співпраці між Сілезьким воєводством і Житомирською областю та між містами Житомиром і Плоцьком (Мазовецьке воєводство). Спілка сприяла теж підписанню угоди між Коростенем і Красніком. У 2014 р. очікується підписання чергових партнерських угод між українськими та польськими містами, зокрема між Житомиром і Битомом, Олевськом і Тошком.

Польський центр у Житомирі (вул. Театральна 17\ 20 каб. 109-111)

Важливою подією у 25-літній історії ЖОСПУ стало відкриття 12 жовтня 2014 р. Польського центру в Житомирі, яке відбулося в рамках проведення V Днів польської культури. Офіційне відкриття відбулося за участі Генерального Консула РП у Вінниці Кшиштофа Свідерка, голови обласної ради Йосипа Запаловського, голови делегації Сілезького воєводства Зигмунта Вілька, старости міста Пясечно Яна Домбка та голови ЖОСПУ Вікторії Лясковської-Щур. У Польському центрі вирує життя: він є осередком культури, освіти і науки та одночасно головним офісом Спілки.

Засоби масової інформації

У травні 2009 р. на ТРК Союз – ТВ з’явилася телевізійна програма «Поляки Житомирщини» (автор Ольга Колесова). З нагоди конкурсу маршалка Сенату РП Богдана Борусевича під назвою «Двадцятиріччяріччя польської демократії – моє життя змінилося, бо Польща здобула свободу». спрямованого до польських та полонійних журналістів, а також з нагоди ювілею Спілки було створено фільм «20 років на службі полякам Житомирщини», що розповідає про діяльність ЖОСПУ. На організованому Сенатом РП XVII Світовому форумі полонійних медіа Тарнов – Сілезія 14 вересня 2009 р. редакція фільму в складі Ольги Колесової, Вікторії Лясковської-Щур, кс. Яцека Павловича, Ірени Копоть, Вікторії Ваховської, Едуарда Перунакяна отримала спеціальну відзнаку. Диплом вручала віце-маршалек Сенату РП Кристина Бухенек.

За сприяння директора ТРК Союз – ТВ Олега Бабкіна, була створена культурно-освітня програма «Вивчаємо польську», ведучою якої є Вікторія Ваховська.

20 грудня 2012 р. у Сенаті РП були вручені нагороди маршалка Сенату за участь у конкурсі на кращу публікацію «Сенат є опікуном Полонії». Серед праць, що здобули нагороду, був репортаж «Не забули про Польщу…» авторства Вікторії Ваховської, Вікторії Лясковської-Щур, кс. Ярослава Гіжицького, Анатолія Годованого та Юрія Грача, показаний на Житомирському телебаченні Союз – ТВ.

З 2010 р. завдяки зусиллям Спілки поляків випускається журнал «Веселка Житомирщини». Завданням квартальника є подання інформації про життя та проблеми поляків Житомирщини, про те, що турбує місцеву спільноту. Вагоме місце посідають також наукові та науково-популярні статті з польської історії та культури Волині.

Радіопрограму «Єдність», що виходить польською мовою, веде Мирослава Старовєрова. Вона передається на хвилях державної радіостанції і охоплює своїм ефіром слухачів з найвіддаленіших куточків області.

Організація «Польське радіо Бердичів» з 2010 р. випускає щотижневу польськомовну передачу «Польща ближче», яка сприяє відродженню польського життя в регіоні. Радіохвиля користується популярністю серед молоді та осіб старшого покоління. Головним редактором передачі та одночасно головою «Польського радіо Бердичів» є Юрій Сокальський, лауреат багатьох конкурсів, зокрема, організованого Сенатом РП конкурсу журналістів, присвяченого 20-річчю польської демократії.

Спілка представлена теж в мережі Інтернет, має власний портал www.zozpu.zhitomir.net. Серед медіа ЖОСПУ ця сторінка має перевагу з огляду на сферу охоплення та доступність інформації.

Спілка співпрацює з друкованими виданнями, такими як «Дзєннік Кійовскі», «Криниця», «Кур’єр Галіцийський», «Слово польське» та «Мозаїка Бердичівська».

Освіта

Освіта є одним з пріоритетних напрямків. Спілка поляків започаткувала вивчення польської мови в школах, при костелах, на курсах в Житомирі та області. ЖОСПУ організувала перші Олімпіади з польської мови, конкурси денкламаторів, проводила перші вступні екзамени на навчання в Польщі.

Спілка поляків заснувала перший рівень навчання польської мови в дитячому садку №49 «Дивосвіт». Завдяки зусиллям Спілки, вивчення польської мови проводиться в Житомирських гуманітарних гімназіях №1, 23 та в школах №17, 21, 27, 28 і 36, в яких польська мова є обов’язковим предметом з першого по дванадцятий класи.

З 2006 р. успішно працює  польська суботньо-недільна школа, яка користується неослабною популярністю. Учні школи здобувають нагороди в багатьох конкурсах та олімпіадах.

Наукова діяльність

Житомирська обласна Спілка поляків України займається поширенням науки в регіоні, плідно співпрацює з Житомирським науково-краєзнавчим товариством дослідників Волині «Велика Волинь». Члени Спілки приєднуються до наукових симпозіумів, публікують книги, проводять громадську та освітню діяльність у Польщі та в Україні. Брали участь у численних конференціях, присвячених життю та творчості Ігнація Яна Падеревського, Юзефа Ігнація Крашевського в Польщі та інших країнах.  Були учасниками симпозіуму, присвяченого 150-й річниці з дня народження Юзефа Конрада-Коженьовського та підготували в Бердичеві літературно-музичний вечір пам’яті славетного письменника. До того ж були організовані такі наукові конференції: «Вклад Житомирської обласної Спілки поляків України у відродження полонійного руху на Житомирщині в 1989 – 2009 рр.» та «Катинь 1940 – 2010». У 2010 р. стараннями Спілки була підготовлена виставка «Ігнацій Ян Падеревський і Житомирська земля», яку представили спочатку в Житомирі, а згодом у Польщі (Пултуск, Варшава, Краків, Битом, Консна Дольна). У 2011 р. була відкрита пам’ятна дошка на фасаді музичної школи №5 Ігнаціяю Яну Падеревському – видатному поляку, композитору, поборнику незалежності та державному діячу. Спілка поляків з великою самовіддачею організувала у 2012 р.  Міжнародну науково-практичну конференцію «Універсум Юзефа Ігнація Крашевського». У 2013 р. провели круглий стіл і дискусію «Вітольд Лютославський і сучасна музика».

Видавнича діяльність

Завдяки Житомирській обласній Спілці поляків України та за сприяння Генерального Консула РП у Луцьку був випущений збірник віршів Валентина Грабовського під назвою «Розмова з каменем» і книгу, присвячену пам’яті поета, «У серці вдячність я проніс Моєму роду і народу…».

Опубліковані були нотні видання з записами на компакт-дисках «Музична скарбниця Волині» у супроводі наукових коментарів Ельвіри Гілевич, Ірени Копоть, Володимира Єршова. Фінансування було отримано від Сенату РП та фундації «Допомога поляком на Сході».

Спорт

Спілка веде інтенсивну працю, спрямовану на розвиток спорту в області. Спортсмени з великим успіхом щороку брали участь у спортивних змаганнях обласного рівня та в Міжнародних спортивних іграх серед молоді шкільного віку в Ломжі, в Зимових і Літніх іграх полонійних, у Парафіаді в Варшаві. Трофеї, кубки та медалі, здобуті членами Спілки, зокрема дітьми та молоддю, свідчать про великий потенціал і духовну силу, яка криється в поляках з Волині.

Туризм і відпочинок

Кожного року Спілка організовує виїзди на відпочинок культурного спрямування для дітей і молоді в Польщу. Підчас таких поїздок молоді поляки мають змогу розвивати свої мовні навики, а також знайомитись з місцями, що пов’язані з історією та культурою предків.

З благоговінням формуються серед дітей і підлітків демократичні погляди та підтримуються традиції і звичаї в житті суспільства. Партнерами у здійсненні міжнародних проектів є: Фундація «Допомога поляком на Сході», Регіональне польсько-німецьке товариство в Зеленій Гурі (Польща), Польсько-німецьке товариство в Коттбусі (Німеччина), Товариство Парафіада, Товариство «Вспульнота польська» в Ломжі, Сєдльцях і Кракові, Фундація ім. Стефана Баторого та Фундація імені Роберта Буша, Фундація Вольность і Демократія. Була підписана угода про співпрацю з Економічним університетом у Кракові, з Любельською політехнікою та процвітає співпраця з Сілезьким університетом у Катовицях.

Встановлення контактів з міжнародними організаціями значно розширює горизонти мислення і діяльності у сфері розповсюдження культури й освіти та визначення національної ідентичності. Завдяки активній участі в реалізації польсько-німецько-українських проектів, таких як «Разом в Європі», «Зрозуміти історію – врятувати історію!» чи «Молодь в дії», діти і молодь з України здобували різносторонні знання та вміння.

Важливим завданням усіх членів Спілки на сьогоднішній день є побудова відкритого діалогу між спільнотами, подолання відстані, що розділяєь народи, прагнення до порозуміння і взаємного пізнання.

У Зеленій Гурі в 2010 р. в рамках польсько-української програми відбулася підготовка фахових волонтерів перед Чемпіонатом Європи по футболу, які мали допомагати підчас проведення Євро 2012 на Україні.

Культура

Одним з головних завдань організації є ініціювання та підтримка культурних проектів.

Дні польської культури на Житомирщині були започатковані в Житомирі в 2008 р. З кожним роком зацікавленість все більше зростає, вони збирають прихильників не тільки з Житомирської області. Великою честю для організаторів фестивалю був виступ добре відомого в Польщі та світі Ансамблю пісні і танцю «Шльонськ». Гостями фестивалю протягом 2008 – 2014 р. були також вокальні й танцювальні колективи з Польщі: ансамбль «Вісла» з Плоцька, студентський ансамбль Сілезького університету «Катовиці», Жіночий салонний оркестр з Катовиць і дитячий вокальний ансамбль з міста Сєдльце. Дні польської культури супроводжують численні заходи: наукові конференції, концерти класичної музики, симпозіуми та круглі столи за участі місцевих та обласних представників влади.

У календар культурних заходів, які організовує ЖОСПУ, назавжди вписаний Міжнародний фестиваль польської культури «Веселка Полісся». Засновниками фестивалю були перший голова Спілки поляків України Станіслав Шалацький і перший голова Житомирського обласного відділу Спілки поляків України Валентин Грабовський. «Символом Фестивалю стала веселка з кольорами державних прапорів України та Польщі – жовто-блакитного та біло-червоного. Веселка є ознакою процвітання, пройти під веселкою – це значить забезпечити собі щастя і кохання навіки», – так писав Валентин Грабовський.

Початок історії Фестивалю сягає 1992 р., коли в житомирській загальноосвітній школі №36 ім. Ярослава Домбровського на першому обласному огляді польської культури виступили щойно створені польські художні колективи. Представили окрасу і гордість польського фольклору, що збереглися в пам’яті поколінь, а також твори композитора Ігнація Яна Падеревського та письменника Юзефа Ігнація Крашевського. З роками фестиваль зміцнів, сформував власні традиції, здобув міжнародне визнання і статус. Але його незмінною метою залишається відродження, розвиток і зміцнення польської національної культури.

Щороку відзначаються найважливіші державні та релігійні свята. Відбуваються урочистості з нагоди Дня незалежності Польщі, Дня Конституції 3 Травня, Дня полонії і поляків за кордоном. Концерти «Реквієм» щороку нагадують про жертв катинської трагедії, сталінських репресій і катастрофи під Смоленськом.

Камерний ансамбль ім. І. Ф. Добжинського, що діє при ЖОСПУ, виконував концерти класичної музики, вокальної та інструментальної: «Стабат Матер» – присвячений пам’яті органістів житомирських костелів, які загинули підчас переслідувань комуністичним режимом, та «Душою до Бога, серцем до Вітчизни» – з нагоди 95-ї річниці здобуття Польщею незалежності.

Окрасою свята Різдва Христового є фестиваль «Польська колядка на Житомирщині». Він відбувається в Коростені з 2006 р. і є відбірним етапом перед Міжнародним фестивалем колядок і пасторалі в Бендзині (Польща). Протягом багатьох років житомирські ансамблі, пов’язані з ЖОСПУ, вирушають у турне з концертом «Колядники з Житомира» Сілезьким воєводством за сприяння та співпраці Зигмунта Вілька.

Місцеве визнання здобув фестиваль дитячої творчості «Бо світ – це ми» у Володарську-Волинському. Фестиваль польської культури «Сонячні мелодії» відбувається в Олевську. Започатковано теж Дні польської культури в Новограді-Волинському.

З 2009 року ЖОСПУ бере участь в організації Міжнародного фестивалю «Житомирська музична весна».

За ініціативи Житомирської обласної Спілки поляків України, 9 травня поляки з Житомира традиційно крокують під біло-червоним прапором в урочистому марші з нагоди Дня Перемоги. Головною метою участі в поході є підкреслення, що цей день є святом спокою і з’єднання, любові до ближнього та миру. Під прапором йдуть усі ті, хто прагне бути поляком на українській землі за покликом серця.

Одним з важливих напрямків діяльності організації є плекати польські національні традиції шляхом створення нових мистецьких колективів і доглядом за існуючими. За сприяння Спілки діють ансамблі, які стали відомими на Україні та в Польщі.

За підтримки Спілки поляків у 2013 р. постав у Житомирі польський дитячий театр ляльок «МодернПол» під керівництвом Вікторії Зубаревої. Учасниками занять є діти і молодь віком від 3 до 17 років. На XXV Загальнопольському фестивалі дитячих і молодіжних театрів «Забава 2014» молодий колектив отримав відзнаку.

У 1991 р. в Житомирі розпочав свою діяльність Заслужений колектив польської культури Польський зразковий дитячий вокальний ансамбль «Дзвонечки». Керівниками ансамблю є Заслужений діяч польської культури Ядвіга Поліщук та Богдан Поліщук. За двадцятирічну плідну працю ансамбль отримав звання Заслуженого колективу польської культури. До складу ансамблю входять близько 40 дітей у віці від 6 до 15 років.  «Дзвонечки» виступали в багатьох містах України та Польщі, поширюючи польську та українську вокальну музику. У 2008 р. ансамбль взяв участь у Міжнародному фестивалі культури кресів у Мронгові.

Заслужений колектив польської культури Польський народний танцювальний ансамбль «Короліски» постав у 1991 р. в Житомирі. Керує ним Заслужений діяч польської культури Ірена Світельська та хореограф Сергій Світельський. У межах ансамблю існує теж підготовча група «Первоцвіт» під керівництвом Світлани і Артура Дірко. «Короліски» з успіхом виступають на фестивалях на Україні та в Польщі. Вони здобули перше місце у категорії ансамблі національних меншин на Загальноукраїнському фестивалі-конкурсі хореографічного мистецтва ім. Павла Вірського, були учасниками Світового фестивалю фольклористичних ансамблів у Жешові і Міжнародному фестивалі культури кресів у Мронгові. «Короліски» також здобули почесне звання Заслуженого колективу польської культури.

Заслужений колектив польської культури Польський народний фольклорний ансамбль «Поліські соколи» був заснований у листопаді 1990 р. в Житомирі за сприяння першого голови Валентина Грабовського. У 1990 – 2006 рр. ансамблем керував Заслужений діяч польської культури Павел Антонєвський. З 2006 р. на чолі став Заслужений діяч польської культури Ян Бочковський. Ансамбль активно концертує і таким чином просуває польську та українську культуру. «Поліські соколи» брали участь у Міжнародних фестивалях польської культури (у Мронгові, Кошалині, Хелмі, Перемишлі та ін.). Виступали перед публікою у Варшаві, Кракові, Любліні, Бялимстоку, Сєдльцях, Бєльсько-Бялій (Польща) та в Молдавії і Голландії. Ансамбль брав участь у зустрічах з Яном Павлом ІІ у Києві, Кракові та Сєдльцях.

Заслужений колектив польської культури Камерний ансамбль ім. І. Ф. Добжинського був створений у 2001 р. за сприяння Житомирської обласної Спілки поляків. Керівником ансамблю є музикознавець, Заслужений діяч польської культури Ірена Копоть. До його репертуару входить понад 400 творів. Головним напрямком діяльності ансамблю є дослідження музичної спадщини композиторів Волині, віднайдення та виконання забутих творів. Камерний ансамбль теж здобув звання Заслуженого колективу польської культури.

У 2013 р. постав вокальний ансамбль «Мальви», який за такий короткий період заслужив визнання полонійного музичного середовища. Керівником ансамблю є Ірена Навоєва. У репертуарі «Мальв» пісні сучасної естради та класичні твори.

Виконуючи завдання зі статуту, члени ЖОСПУ прагнуть створити спільне культурне середовище, яке б сприяло духовному зростанню поляків: їхньої самосвідомості, суспільної активності, толерантності, щоб вони й надалі оберігали та збагачували рідну культуру Житомирщини.

Отже, протягом чверті століття Житомирська обласна Спілка поляків України. відповідно до своїх статутних завдань, створила національне культурне середовище, в якому провідне місце посідають мова, художня культура, різнобічні зв’язки як з українською культурою, так і з культурами Польщі та інших європейських народів.

Окрім того, Житомирській обласній Спілці поляків України вдалося повною мірою втілити найважливіше завдання грома дських організацій як таких, а саме:  створити сприятливе середовище для самореалізації та духовного збагачення кожного з її членів на користь усього суспільства. Адже Спілка об’єднує людей різного віку, життєвих поглядів та уподобань. Однак при цьому, кожен знаходить  для себе можливості плідної праці у тій сфері культури, яку обирає для себе.

Особливо значущими надбання організації виявляються для молоді. Адже двадцять п’ять років – це практично ціле покоління. Тому саме молоді люди мають можливість повною мірою скористатися цими надбаннями: з дитинства вивчати мову в навчальних закладах та у позаурочний час, отримувати освіту в Польщі, долучатися до молодіжних проектів своїх ровесників в Європі, головне ж – почуватися  причетними до відновлення польської культури Житомирщини-Волині як однієї з найважливіших нашого регіону.

Попереду у Спілки нові завдання: відкриття польської школи, подальша робота по відродженню польської культури, розширення сфер діяльності. І, звичайно, ж робота з людьми, для людей і заради людей.

Вікторія Лясковська-Щур, кс. Ярослав Гіжицький
Переклад: Яна Лясковська

Напишіть відгук